Kierowcy narzekają, że po drodze wojewódzkiej wlecze się ciągnik i trudno go wyprzedzić, bo samochody ciągle jadą z naprzeciwka.
Ale przecież... kto nigdy nie jechał po drodze wojewódzkiej ciągnikiem z przyczepą obornika, niech pierwszy rzuci kamieniem.
💎 🏹 💫 🍅
Lubicie moment wypłaty? 💰
Ja - bardzo. Dlatego właście uwielbiam jesień. To wtedy jest główny czas zbiorów i przyjmowania zapłaty za swoją pracę z przyrodą przez cały rok. Jesienią jest już trochę trudniej pracować na zewnątrz (chłodno, mokro i wietrzno), a pracy jest tylko trochę mniej. Jednak to, co daje uczucie spełnienia, to widok i zapach dojrzałych roślin.
Wcześniej - w sierpniu są żniwa zbóż. I wiele radości z tym związanej. Jeszcze wcześniej zbieramy niektóre warzywa. Niektóre już na wiosnę. Ale to właśnie #jesień jest królową. 🍂 🍃 👸
#rolnictwo #żywność #wieś #przyroda #zbiory #warzywa #ogród #marchew
@warroza Świetnie! Chętnie poczytam! 💚 @74 @kkarpieszuk @mgorny @to3k @kravietz @chlopmarcin @diabellus @ernest @Deykun
Przez ostatnie parę lat krowy na pastwiskach były rzadkim widokiem na polskich polach. 🐄 🐂 Czym ktoś starszy, tym bardziej rzucało mu się w oczy, że z polskich łąk znikły krowy.
Dlaczego krowy znikły? Jedną z głównych przyczyn jest opłacalność ekonomiczna.
Utrzymywanie krów w oborach na stałe, bez dostępu do wybiegu, po prostu bardziej się opłaca. Łatwiej jest je doglądać, poić i doić. Można też zaoszczędzić godzinę lub dwie na drodze na pastwisko. Oczywiście jest też dodatkowa praca i koszty (np. koszty energii na wentylatory w oborach, aby zmniejszyć zaduch w czasie upałów), ale ostatecznie opłaca się trzymać krowy całe życie w zamknięciu.
🐮 Dlaczego więc w tym roku widać więcej krów na łąkach? Proste: dopłaty. W tym roku weszły nowe zasady dopłat dla rolników, które promują metody bardziej przyjazne dla środowiska i dobrostanu zwierząt. Efekt jest natychmiastowy.
#krowy #rolnictwo #chów #hodowla #bydło #pastwiska #łąki #krajobraz #wieś #dopłaty #rolnicy #dobrostan #dobrostanZwierząt #zwierzęta
Dzisiaj pierwszy dzień prawdziwej, pełnokrwistej jesieni. Na śliwie jeszcze zielone liście 🍃 , ale #wiatr już silny 🌬️ i słońca nie widać 🌥️.
...
- Cześć, co słychać?
- Wiatr!
🧡
Prośba o poradę. Zdezaktualizował nam się certyfikat SSL na naszej stronie www.otwartezrodlo.pl. Co robić?
Pewnie trzeba wykupić certyfikat. Tylko: u kogo to trzeba zrobić? Tam gdzie jest domena? Czy tam gdzie jest hosting? (To dwa różne miejsca, dwie różne firmy).
Inna sprawa: nie rozumiem, dlaczego ten certyfikat zdezaktualizował się własnie teraz. Sprawdzałem w historii płatności w obydwu miejscach (u rejestratora domeny i u hostingu) i wcześniej nie płaciłem za certyfikat. A był. A teraz nie ma. Jak to działa?
Inna sprawa: czy jeśli kupię certyfikat SSL to będzie on działał tylko na główną stronę internetową czy na inne usługi też? (np. na e-mail, na SSH, na poddomeny)
Wieczór: 🥔 🥔 🥔 ziemniaki na jutrzejszą dostawę do #RWS do Warszawy wykopane kopaczką. Jutro rano trzeba je będzie zebrać, żeby nie leżały na słońcu. Praca w ziemi od samego rana. ☀️
🌱 Dzisiaj o kukurydzy:
Co roku mamy dużo kukurydzy cukrowej - czyli takiej dla ludzi. Najsmaczniejsza jest pomiędzy połową sierpnia a połową września. 🌽
Teraz można jeszcze znaleźć kolby, które są jeszcze soczyste i słodkawe. 😋
Jesienią, z czasem, coraz więcej kolb staje się suchych i łykowatych. Wtedy zbieramy je tylko z przeznaczeniem na paszę dla naszych kur. A późną jesienią kukurydza jest już sucha, trzeba ją dosuszyć na poddaszu i będzie czekała do kolejnego roku jako ziarno do siania.
Wszystkie nasze uprawy są ekologiczne - czyli z certyfikatem (to ten znaczek z zielonym listkiem unijnym), dlatego nadają się nie tylko dla ludzi, ale również jako karma dla naszych kur (też ekologicznych).
Zdecydowana większość kukurydzy, które widzicie na polach, to kukurydza na paszę - najczęściej dla krów. Teraz mamy właśnie okres zbioru takiej kukurydzy pastewnej. Ale o tym w jednym z kolejnych wpisów.
#kukurydza #kukurydzaEkologiczna #żywność #żywnośćEkologiczna #jesień #wrzesień #wPolu #uprawy #rolnictwo #rolnictwoEkologiczne
Śpieszymy się bardzo ze zbieraniem czarnego bzu i robieniem przetworów.
To ostatnie dni, zanim owoce nie zaczną wysychać. Gdy wyschną, będą jeszcze długo wisieć na krzakach - jako pożywienie dla ptaków, których mamy u nas naprawdę dużo.
Z bzu czarnego robimy syrop i konfiturę. Syrop jest tradycyjnie stosowany na kaszel i problemy z gardłem - więc przyda się szczególnie zimą.
Żniwa, #żniwa i po żniwach. 😎
W tym roku po raz pierwszy skostkowałem słomę, zamiast ją belować, jak większość rolników. #Słoma w kostkach jest poręczniejsza, szczególnie gdy większość pracy wykonuje się ręcznie - tak jak w naszym gospodarstwie.
Słoma przydaje się przede wszystkim jako ściółka dla kur. W rolnictwie ekologicznym ściółka musi być gruba, więc potrzeba dużo słomy. Kury wiedzą, jak się za to odwdzięczyć.
🥚 🥚 🥚 🥚 🥚
#kostkowanie #kostkiSłomy #słomaWKostkach #zboże #ściernisko #kury #kuryEkologiczne #jajka #jajkaEkologiczne #rolnictwo #rolnictwoEkologiczne #sierpień #wPolu #praceWPolu #Podlasie