Otwarte Źródło

Gospodarstwo agroekologiczne na Podlasiu. Dostarczamy ekologiczną z certyfikatem również do Warszawy. Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS) - RWS Nad Bugiem. Przyjmujemy zgłoszenia - możesz się zapisać na abonament i dostawać raz w tygodniu paczkę warzyw ekologicznych.

Więcej o RWS Nad Bugiem: otwartezrodlo.pl/powstaje-rws-

Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Taka sytuacja. 🌡️

November 22, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Kierowcy narzekają, że po drodze wojewódzkiej wlecze się ciągnik i trudno go wyprzedzić, bo samochody ciągle jadą z naprzeciwka.

Ale przecież... kto nigdy nie jechał po drodze wojewódzkiej ciągnikiem z przyczepą obornika, niech pierwszy rzuci kamieniem.

💎 🏹 💫 🍅

November 16, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Lubicie moment wypłaty? 💰

Ja - bardzo. Dlatego właście uwielbiam jesień. To wtedy jest główny czas zbiorów i przyjmowania zapłaty za swoją pracę z przyrodą przez cały rok. Jesienią jest już trochę trudniej pracować na zewnątrz (chłodno, mokro i wietrzno), a pracy jest tylko trochę mniej. Jednak to, co daje uczucie spełnienia, to widok i zapach dojrzałych roślin.

Wcześniej - w sierpniu są żniwa zbóż. I wiele radości z tym związanej. Jeszcze wcześniej zbieramy niektóre warzywa. Niektóre już na wiosnę. Ale to właśnie jest królową. 🍂 🍃 👸

October 25, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl
October 18, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Kto rano wstaje...

October 18, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Przez ostatnie parę lat krowy na pastwiskach były rzadkim widokiem na polskich polach. 🐄 🐂 Czym ktoś starszy, tym bardziej rzucało mu się w oczy, że z polskich łąk znikły krowy.

Dlaczego krowy znikły? Jedną z głównych przyczyn jest opłacalność ekonomiczna.

Utrzymywanie krów w oborach na stałe, bez dostępu do wybiegu, po prostu bardziej się opłaca. Łatwiej jest je doglądać, poić i doić. Można też zaoszczędzić godzinę lub dwie na drodze na pastwisko. Oczywiście jest też dodatkowa praca i koszty (np. koszty energii na wentylatory w oborach, aby zmniejszyć zaduch w czasie upałów), ale ostatecznie opłaca się trzymać krowy całe życie w zamknięciu.

🐮 Dlaczego więc w tym roku widać więcej krów na łąkach? Proste: dopłaty. W tym roku weszły nowe zasady dopłat dla rolników, które promują metody bardziej przyjazne dla środowiska i dobrostanu zwierząt. Efekt jest natychmiastowy.

October 12, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Dzisiaj pierwszy dzień prawdziwej, pełnokrwistej jesieni. Na śliwie jeszcze zielone liście 🍃 , ale już silny 🌬️ i słońca nie widać 🌥️.

...

- Cześć, co słychać?
- Wiatr!

🧡

October 07, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Prośba o poradę. Zdezaktualizował nam się certyfikat SSL na naszej stronie www.otwartezrodlo.pl. Co robić?

Pewnie trzeba wykupić certyfikat. Tylko: u kogo to trzeba zrobić? Tam gdzie jest domena? Czy tam gdzie jest hosting? (To dwa różne miejsca, dwie różne firmy).

Inna sprawa: nie rozumiem, dlaczego ten certyfikat zdezaktualizował się własnie teraz. Sprawdzałem w historii płatności w obydwu miejscach (u rejestratora domeny i u hostingu) i wcześniej nie płaciłem za certyfikat. A był. A teraz nie ma. Jak to działa?

Inna sprawa: czy jeśli kupię certyfikat SSL to będzie on działał tylko na główną stronę internetową czy na inne usługi też? (np. na e-mail, na SSH, na poddomeny)

October 05, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Wieczór: 🥔 🥔 🥔 ziemniaki na jutrzejszą dostawę do do Warszawy wykopane kopaczką. Jutro rano trzeba je będzie zebrać, żeby nie leżały na słońcu. Praca w ziemi od samego rana. ☀️

September 27, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

🌱 Dzisiaj o kukurydzy:

Co roku mamy dużo kukurydzy cukrowej - czyli takiej dla ludzi. Najsmaczniejsza jest pomiędzy połową sierpnia a połową września. 🌽

Teraz można jeszcze znaleźć kolby, które są jeszcze soczyste i słodkawe. 😋

Jesienią, z czasem, coraz więcej kolb staje się suchych i łykowatych. Wtedy zbieramy je tylko z przeznaczeniem na paszę dla naszych kur. A późną jesienią kukurydza jest już sucha, trzeba ją dosuszyć na poddaszu i będzie czekała do kolejnego roku jako ziarno do siania.

Wszystkie nasze uprawy są ekologiczne - czyli z certyfikatem (to ten znaczek z zielonym listkiem unijnym), dlatego nadają się nie tylko dla ludzi, ale również jako karma dla naszych kur (też ekologicznych).

Zdecydowana większość kukurydzy, które widzicie na polach, to kukurydza na paszę - najczęściej dla krów. Teraz mamy właśnie okres zbioru takiej kukurydzy pastewnej. Ale o tym w jednym z kolejnych wpisów.

September 19, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Śpieszymy się bardzo ze zbieraniem czarnego bzu i robieniem przetworów.

To ostatnie dni, zanim owoce nie zaczną wysychać. Gdy wyschną, będą jeszcze długo wisieć na krzakach - jako pożywienie dla ptaków, których mamy u nas naprawdę dużo.

Z bzu czarnego robimy syrop i konfiturę. Syrop jest tradycyjnie stosowany na kaszel i problemy z gardłem - więc przyda się szczególnie zimą.

September 07, 2023
Otwarte Źródło
otwartezrodlo@101010.pl

Żniwa, i po żniwach. 😎

W tym roku po raz pierwszy skostkowałem słomę, zamiast ją belować, jak większość rolników. w kostkach jest poręczniejsza, szczególnie gdy większość pracy wykonuje się ręcznie - tak jak w naszym gospodarstwie.

Słoma przydaje się przede wszystkim jako ściółka dla kur. W rolnictwie ekologicznym ściółka musi być gruba, więc potrzeba dużo słomy. Kury wiedzą, jak się za to odwdzięczyć.
🥚 🥚 🥚 🥚 🥚

August 23, 2023